Bradford & District Union of Golf Clubs

BRADFORD UNION PAST PRESIDENTS.

1932 *   Dr. J. A. Prendergast    (Baildon) 1933 *   J. Clough, Esq. (Shipley)
1934 *   J. W. Reynolds, Esq.  (West Bradford) 1935 *   Dr J. Wright (West Bowling)
1936 *   F. H. Robinson, Esq.   (Cleckheaton) 1937 *   A. Snowden, Esq. (Shipley)
1938 *   J. E. Gent, Esq.           (Bradford Moor) 1939 *   S. Carr, Esq. (Shipley)
1940/5 *  W. Dufton (Bingley St Ives) 1946 *   C. F. Naylor, Esq.  (Cleckheaton)
1947 *   K. F. Wishart, Esq.     (West Bradford) 1948 *   J. F. Henley, Esq.  (Bradford Moor)
1949 *   F. M. Wilson, Esq.      (Woodhall Hills) 1950 *   F. Tattersall, Esq.  (Northcliffe)
1951 *   E. Tattersall, Esq.       (Bingley St.Ives) 1952 *   S. Boothroyd, Esq.  (Bradford)
1953 *   A. A. Plowright, Esq.   (South Bradford) 1954 *   F. L. Dixon, Esq.  (Otley)
1955 *   N. Sunderland, Esq.      (Keighley) 1956 *   A. Drake, Esq.  (Cleckheaton)
1957 *   R. W. Ackernley, Esq.  (Shipley) 1958 *   E. J. Kennedy, Esq.  (Fulneck)
1959 *   E. P. Bussey, Esq.        (West Bradford) 1960 *   N. A. Barnes, Esq.  (llkley)
1961 *   J. Lumb, Esq.               (West Bowling) 1962 *  K. Russam, Esq. (Woodhall Hills)
1963 *  J. A. Musgrave, Esq.        (Keighley) 1964 *  G. F. H. Philips, Esq. (Bradford)
1965 *  J. L. Wade, Esq.  (Shipley) 1966 *  G. L. Metcalf, Esq. (Ilkley)
1967 *  J. E. Batty, Esq. (Northcliffe) 1968 *  A. D. Taylor, Esq.  (Skipton)
1969 *  D. C. Walsh, Esq. (Otley) 1970 *  J. A .Greenwood, Esq. (Keighley)
1971 *  C. G. Butler, Esq.  (Clayton) 1972 *    B. Cawthray, Esq. (West Bowling)
1973 *  W. Rhodes, Esq.  (West Bradford) 1974 *  H. C. Giles, Esq (Northcliffe)
1975 J. A. Richardson,  Esq.      (Baildon) 1976 *  F. L. Templeman,Esq.OBE  (Binley St. Ives
1977 *  C. Robson, Esq.  (Otley) 1978 N. Hudson, Esq. MBE  (Bradford)
1979 J. Tallant, Esq.  (Woodhall Hills) 1980 J. W. Lingard, Esq.  (Cleckheaton)
1981 *    M. E. L. Lynn, Esq. (East Bierley) 1982 *  M. Percival, Esq. Baildon
1983 D. Jackson, Esq.  (West Bradford) 1984 *  R. N. Smith, Esq; JP (Shipley)
1985 J. P. Clark, Esq. (Headley) 1986 I. Bellas, Esq. (Keighley)
1987 R. O. Gillgrass, Esq. (Ben Rhydding) 1988 W. Longbottom, Esq. (Bingley St. Ives)
1989 J. R. Burns, Esq, JP (West Bradford) 1990 J. Roberts, Esq. (Cleckheaton)
1991 B. N. King, Esq. (Bradford) 1992 B. R. Webb, Esq. (Rawdon)
1993 B. Newiss, Esq. (Riddlesden) 1994 C. Baker,Esq. (Skipton)
1995 B. Midgley, Esq. (Baildon 1996 *  G. Asquith, Esq. (Shipley)
1997 *   W. H. Taylor Branshaw 1998 D. A. Benson Northcliffe
1999* D. M. Miller, Esq. (Keighley) 2000 * M. Mawson,Esq. (Silsden)
2001 R. E. Lowther, Esq. (Ghyll) 2002 R. Banks,Esq. (Headley)
2003 R. G. Dracup, Esq. (Fulneck) 2004 D. P. Smith, Esq. (Keighley)
2005 F. Brammah, Esq. (Northcliffe) 2006 I. H. Wilkinson (South Bradford)
2007 I. W. Brogden, Esq.  West Bowling/Northcliffe 2008 A. M. T. Johnson, Esq. (Bingley St. Ives)
2009 I. N. Page, Esq. (Cleckheaton) 2010  L. T. Wood, Esq. (Bradford)
2011 H. L. Thorpe, Esq. (Baildon) 2012 J. Head, Esq. (Branshaw)
2013 M Doull, Esq. (West Bradford) 2014 J.Watts Esq. (Ben Rhydding)
2015 T Collins Esq.  (Calverley) 2016 C. Edwards Northcliffe
* Member Deceased        

LIFE VICE-PRESIDENTS

1984 R. Foster (Bradford) 1996* M. E. L. Lynne (East Bierley) 
2012 P. A. Crosby (Woodhall Hills - Shipley) 2012* P. L. Delaney (Baildon) 
2016 T. J. Wade (West Bowling - South Bradford)  

UNION SECRETARIES

1931–1943 M. J. Shard (Northcliffe)
1945–1950 K. J. Wishart (Bradford Moor) 
1951–1952 M. J. Shard (Northcliffe)
1953         K. J. Wishart (Bradford Moor)
1954-1979 W. Dufton (Bingley St. Ives)
1980         I. S. Fox (South Bradford)
1981-1986 R. Toothill (Bingley St. Ives)
1987-1995 M. E. L Lynn (East Bierley)
1996–2003 B. Newiss (Riddlesden)
2004–2006 J. D. Watts (Ben Rhydding) 
2007-2011 B. R. Webb (Rawdon)
20012- 2016 C. Dawson (Branshaw)
2017 C. Edwards (Northcliffe)

UNION TREASURER

1954 - 1971 W. Dufton (Bingley St. Ives)
1972 - 1979 P. L. Ramsdens (South Bradford) 
1980 - 2014 P. A. Crosby (Woodhall Hills - Shipley)
2017 C. Dawson (Branshaw)

 

THE TELEGRAPH AND ARGUS GOLFER OF THE YEAR TROPHY 

1972 W. M. Hopkinson (Bingley St. Ives) 1973 W. M. Hopkinson (Bingley St. Ives) 1974 J. M. Sydney (Clayton )  

1975 J. G. M. Scarbrough (Bradford 1976 M. Bell (Northcliffe) 1977 W. M. Hopkinson (Bingley St. Ives)

1978 G. M. Shaw (Shipley) 1979 R. Elliss (West Bradford) 1980 R. Ellis (West Bradford 

1981 W. M. Hopkinson (Bingley St. Ives) 1982 P. A. Crosby (Woodhall Hills) 1983 C. Bloice (Cleckheaton)

1984 M. Bell (Norhcliffe 1985 M. Bell (Northcliffe) 1986 M. Bell (Northcliffe) 1987 M. Bell (Northcliffe)

1988 M. Bell (Northcliffe) 1989 M. Bell (Northcliffe) 1990 M Bell (Northcliffe) 1991 M. F. Foster (Bradford)

1992 P.I Wood (Keighley 1993 P. I. Wood (Keighley) 1994 J. D. Harding (Skipton) 1995 P. I. Wood (Keighley)

1996 M. Scargill (Woodhall Hills) 1997 B. Mallinson (Skipton) 1998 I. Martin (Baildon) 199 D. J. Berry (West Bradford)

2000 G. J. Evans (Northcliffe) 2001 D. J. Berry (West Bradford) 2002 R. Wheatley (Bingley St. Ives) 2003 A. Town (Northcliffe)

2004 S. Bell (Baildon) 2005 R. J. Hillas (Northcliffe) 2006 R. J. Hillas (Northcliffe) 2007 S. Jewell (Bradford)

2008 K. Curran (South Bradford)

THE KARL CURRAN GOLFER OF THE YEAR TROPHY

Presented by the Telegraph and Argus

2009 P. Fenton (Cleckheaton) 2010 J. Firth (Baildon) 2011 D. Bairstow (Bingley St. Ives) 2012 W. Whiteoak (Bingley St. Ives)

2013 C. Hey (Keighley) 2014 T.Brushwood (Bingley St. Ives) 2015 D. Bairstow (Bingley St. Ives) 2016

AMATEUR STROKEPLAY CHAMPIONSHIP

1978 R. Ellis (West Bradford) at Otley 145
1979 R. Foster (Bradford) at Bradford 145
1980 I. C. Bottomley (Shipley) at Shipley 143
1981 R. S. Mitchell (Keighley) at Ilkley 142
1982 B. J. Heap (West Bradford) at Keighley 140
1983 R. S. Mitchell (Keighley) at Woodhall Hills 146
1984 M. Bell (Northcliffe) at Northcliffe 142
1885 C. Bloice (Cleckheaton) at Baildon 143
1986   R. S. Mitchell (Keighley) at Cleckheaton 141
1987   M. Bell. (Northcliffe) at Bradford  141 
1988   P. Wood (Keighley) at Shipley  147
1989 W. M. Hopkinson Bingley St. Ives at Bingley  141
1990 M. Bell (Northcliffe) at Woodhall Hills 150
1991  M. F. Foster(Bradford) at Norhcliffe 138
1992   P.I Wood (Keighley) at Cleckheaton 135
1993  P. A. Crosby (Shipley) at Shipley  148 
1994   P. I. Wood (Keighley at Baildon  149 
1995  B. Mallinson (Skipton) at Keighley  142 
1996  M. D. Buckley (Silsden) at Bradford  143 
1997 R. Ellis (west Bradford) at West Bradford  134 
1998 A. Dufton (Woodhall Hills) at West Bowling 140
1999 M. Evans (West Bradford) at Woodhall Hills 64 18 Holes
2000 A. Dufton (Woodhall Hills) at Northcliffe 139
2001 M. Evans (West Bradford) at Northcliffe  137
2002 R. J. Hillas (Northcliffe at Shipley   140
2003 M. Roch (Baildon) at The Manor 143 143
2004 Cancelled (Bad weather Skipton)   
2005 R. J. Hillas (Northcliffe) at Bradford 136
2006 A. Sagar (Keighley) at Keighley 67 (18holes) 67 18 Holes
2007 L. O’Neill (Keighley) at Bingley St. Ives  67 18 Holes
2008 S. Bell (Baildon) at Cleckheaton  137
2009 I. Martin (Baildon) at Northcliffe  136
2010 A. Town (West Bradford) at Skipton  142
2011 D. Bairstow (Bingley St. Ives) at West Bradford       139
2012 W. Whiteoak (Bingley St. Ives) at Woodhall Hills  145
2013 J. Firth (Baildon) at Shipley  142
2014 J. Firth (Rawdon) at Bradford  140
2015 A. Town (Bingley St. Ives) at Northcliffe 141
2016 N. Colbeck (Cleckheaton) at Bingley St. Ives    138

 

AMATEUR MATCHPLAY CHAMPIONSHIP

2006 R. J. Hillas (Northcliffe)

2007 R. J. Hillas (Northcliffe)

2008 K. Curran (South Bradford)

2009 P. Fenton (Cleckheaton)

2010 G. Aspey (Skipton)

2011 O. Young (Hollins Hall)

2012 T. Brushwood (Bingley St. Ives)

2013 W. Whiteoak (Bingley St. Ives)

2014 T. Brushwood (Bingley St. Ives)

2015 R. J. Hillas (Shipley)

2016 T. Brushwood (Bingley St. Ives) 

OPEN CHAMPIONSHIP

1953 W. Lees (Shipley at Ilkley 149
1954 R. T. Poole (West Bowling) at West Bowling 144
1955 W. Lees (Shipley) at Shipley 138
1956 W. Lees (Shipley) at Bradford 148
1957 J. Emmott (Keighley) at Keighley 149
1958 J. M. Law (Bradford) at Bingley St. Ives 151
1959 D. H. Cadman (West Bowling) at Northcliffe 145
1960 R. Foster (Bradford) at Ilkley 142
1961 R. Foster (Bradford) at Shipley 143
1962 R. Foster (Bradford) at Bradford 143
1963 R. Foster (Bradford) at Ilkley 143
1964 D. Melville (Ilkley) at Keighley 145
1965 C. Findley (Northcliffe) at Shipley 152
1966 R. S. Mitchell (Keighley) at Otley 141
1967 D. Melville (Ilkley) at Bingley St. Ives 140
1968 R. Foster (Bradford) at Shipley 138
1969 R. H. Emery(Northcliffe) at Otley 138
1970 R. Foster (Bradford) at Bradford 145
1971 R. H. Emery (Keighley) at Bradford 142
1972 R. H. Emery (Keighley) at Ilkley 137
1973 R. Foster (Bradford) at Shipley 139
1974 R. H. Emery (Keighley at Otley 143
1975 R. Mitchell (Bradford) at Keighley 138
1976 R. Foster (Bradford) at Bingley St. Ives 141
1977 R. H. Emery (Keighley) at Ilkley 140
1978 R. Foster (Bradford) at Bradford 143
1979 R. Ellis (Bradford) at Shiley 141
1980 S. J. R. Poot (Rawdon) at Otley 143
1981 R. Ellis (West Bradford) at Keighley 142
1982 R. Foster (Bradford) at Bradford 141
1983 M. B. Ingham (Cleckheaton) at Shipley 139
1984 C. Bloice (Cleckheaton 140
1985 R. Masters (South Bradford0 at Bingley St. Ives 140
1986 R. Ellis (West Bradford) at Keighley  138
1987 M. B. Ingham (Cleckheaton) at Shipley 132
1988 P. Wood (Keighley) at Bingley St. Ives 140
1989 M. Bell (Northcliffe) at Keighley 141
1990 M. B. Ingham (Cleckheaton) at Cleckheaton 136
1991 M. F. Foster (Bradford) at Shipley 133
1992 M. B. Ingham (Cleckheaton( at Bradford 143
1993 M. Bradley (Keighley) at Bingley St. Ives 140
1994 A. L. Bean (Woodhall Hills) at Keighley 18 Holes 67
1995 P. I Wood (Keighley) at Cleckheaton 136
1996 P. I. Wood (Keighley) at Shipley 136
1997 P. I. Wood (Keighley) at Bradford 141
1998 P. Thomas (west Bradford) at Bingley St. Ives 138
1999 P. I. Wood (Keighley) at Keighley 136
2000 S. Bottomley (Shipley) at Shipley 139
2001 M. Bradley ( Keighley) at Cleckheaton 144
2002 A. Rhodes (Keighley) at Bradford 140
2003 D. J. Berry (West Bradford) at Bingley St. Ives 137
2004 S. Bell (Northcliffe) at Keighley 143
2005 R. J. Hillas (Northcliffe) at Northcliffe 135
2006 J. Simpson (Shipley) at Shipley 137
2007 S. Bell (Shipley) at Cleckheaton 141
2008 S. Jewell (Bradford) at Bingley St,. Ives 138
2009 D. Rowley (Shipley) at Keighley 139
2010 J. Firth (Baildon) at Bradford 134
2011 J. Firth (Rawdon) at Northcliffe  140
2912 W, Whiteoak ( Bingley St. Ives) at Shipley 142
2013 C. Hey (Keighley) at Cleckheaton 136
2014 D. Berry (Bingley St. Ives) at Bingley St. Ives 142
2015 M. Cook (Northcliffe) at Keighley 138
2016 J. Clements (Northcliffe) at Northcliffe 144


S. CARR TROPHY - Leading Amateur in the Open Championship

1957 J. Emmott (Keighley)
1958 S. Statham (Cleckheaton)
1959 D. H. Cadman (West Bowling)
1960 R. Foster (Bradford)
1961 R. Foster (Bradford)
1962 R. Foster (Bradford)
1963 R. Foster (Bradford)
1964 R. S. Mitchell (Keighley)
1965 P.N. Russell (Ilkley)
1966 R. S. Mitchell (Keighley) 
1967  R. Foster (Bradford)
1968  R. Foster (Bradford) 
1869  J. L. Hammond (West Bradford) 
1970  R. Foster (Bradford) 
1971  B. Cawthray (West Bowling)  
1972  W. Smith (West Bowling) 
1973  R. Foster (Bradford) 
1974  R. Foster (Bradford) 
1975  R. Mitchell (Bradford) 
1976  R. Foster (Bradford)  
1977  R. Foster (Bradford)  
1978  R. Foster (Bradford)  
1979  R Ellis (West Bradford) 
1980  P. A. Crosby (Woodhall Hills) 
1981  R Ellis (West Bradford) 
1982 R. Foster (Bradford) 
1983 C. Hawkyard (Northcliffe)
1984 C. H. Bloice (Cleckheaton)
1985 I. Fisher (West Bowling)
1986 R Ellis (West Bradford) 
1987 P. M. Daffern (Northcliffe)
1988 P. I. Wood (Keighley)
1989 M. Bell (Northcliffe)
1990 P. I. Wood (Keighley)
1991 M. F, Foster (Bradford)
1992 M. F. Foster (Bradford)
1993 C. H. Bloice (Cleckheaton)
1994 A. L. Bean (Woodhall Hills)
1995 P. I. Wood (Keighley)
1996 P. I. Wood (Keighley)
1997 P. I. Wood (Keighley)
1998 P. Thomas (West Bradford)
1999 P. I. Wood (Keighley)
2000 P. I. Wood (Keighley)
2001 M. Evans (West Bradford)
2002 G. Evans (Northcliffe)
2003 D. J. Berry (West Bradford)
2004 S. Bell (Baildon)
2005 R. J. Hillas (Northcliffe)
2006 J. Simpson (Shipley)
2007 S. Bell (Shipley)
2008 S. Jwell (Bradford)
2009 D. Rowley (Shipley)
2010 J. Firth (Baildon) 
2011 J. Firth (Baildon)
2012 W. Whitoak (Bingley St. Ives)
2013 C. Hey (Keighley)
2014 D. J. Berry (Bingley St. Ives)
2015 M. Cook (Northcliffe)
2016 J. Clements (Northcliffe)

             

JIM WADE TROPHY

1999 M. Evans (West Bradford)
2000  A. Dufton (Woodhall Hills)
2001 M. Evans (West Bradford) 
2002 P. A. Crosby (Shipley) 
2003 S Bell (Northcliffe) 
2004 L.J. Shepheard (Cleckheaton) 
2005 R. J. Hillas (Northcliffe) 
2006 L. O'Neill (Keighley) 
2007 P Thomas (West Bradford) 
2008 S. Bell (Baildon) 
2009 P. Fenton (Cleckheaton) 
2010 J. Firth (Baildon) 
2011  D. Bairstow (Bingley St. Ives)
2012   W. Whiteoak (Bingley St. Ives)
2013   C. Hey (Keighley)
2014   M. Weighman (The Manor)
2015   M. Cook (Northcliffe)
2016   T Brushwood (Bingley St. Ives)

    

TEAM CHAMPIONSHIP – FIRST DIVISION

1931

West Bowling at Keighley

(G. Marwood, E. J. Nicholl, G. H. Briggs, H. T. Collins)

649
1932

Bradford Moor at Shipley

(J. E. Gent, A. Greenwood, R. Binns, H. Shutt)

655 
1933

Bradford Moor at Northcliffe

(J. E. Gent, F. T. Slade, H. Shutt, A. Greenwood)

632
1934 

Bradford Moor at Bradford 

(J. E. Gent, F. T. Slade, H. Shutt, R. Binns)

618
1935 

Cleckheaton at Cleckheaton 

(G. R. Walker, F. H. Robinson, J. L. T. Hirst, C. Robinson)

608 
1936 

West Bradford at West Bowling

(D. M. Greenwood, W. C. C. Cooper, W. Winyard, E. Priestley 

630 
1937 

Shipley at Otley 

(S. Carr, A. Snowden, W. G. C. Cooper, A. G. Airey)

625 
1938 

Shipley at Baildon

(S. Carr, W. G. C. Cooper, A. Snowden, R. A. Smith)

616 
1939 

Bradford Moor at Bradford Moor

(J. E. Gent, F. T. Slade, A. Greenwood, R. Binns)

620 
1940 

Baildon at West Bowling 

(J. Ellis, W. Hodgson, P. Grange, E. Robinson)

624 
1941/45 NOT PLAYED  
1946

Otley at Otley

(R. Robinson, N. Thorne, P. Jackson, A. Gill

629
1947

Bradford Moor at Northcliffe

(J. E. Gent, R. Binns, A. Greenwood, E. H. Clarke)

601
1948

Ilkley at West Bowling

(J. h. Wales, N. P. Nixon, S. Carr, J. E Shaw)

587
1949

Ilkley at Ilkey

(J. H. Wales, N. P. Nixon, A. V. Flather, S. Carr)

616
1950

West Bradford at Shipley 

(F. Wilkinson, W. Leslie, J. W. H. Ive, C. F. Campbell)

630 
1951

Cleckheaton at Cleckheaton

(S. Statham, E. Brammer, R. Drake, N. Dudley)

622
1952

West Bradford at Bradford

(F. Wilkinson, W. Leslie, J. W. H. Ive, C. F. Campbell)

628
1953

Ilkley at Otley

(A. V. Flather, P. Arnold-Foster, P. N. Russel, G. L. Metcalfe)

611
1954

West Bradford at Bingley St. Ives

(C. F. Campbell, W. Leslie, J. W. H. Ive, F. Wilkinson)

632
1955

Ilkley at Ilkley

(T. L. Davidson, D. Packer, G. L. Metclfe, P. Arnold-Foster)

631
1956

Shipley at Cleckheaton

(A. H. Laver, H. A. Barker, I. E. B. Dufton, J. A. C. Wilkiamson) 

614
1957

Ilkley at Shipley

(J. Breckenridge, A. V. Flater, D. W. Freer, G. L Metclfe)

629
1958

West Bradford at Keighley

(C. F. Campbell, A. Cowman, D. Cowman, F. Wilkinson)

628
1959

West Bowling at West Bradford

(M. Bland, J. B. Bunney, D. H. Cadman, C. D. Harwood)

602
1960

Northcliffe at Bradford

(G. W. Johnson, R. V. Winterburn, H. Dooley, H. L. Hyde)

629
1961

Keighley at Ilkley

(K. Turner< J. Emmott, R. S. Mitchell, S. S. John)

610
1962

Bradford at Shipley

(G. H. Foster, R. Foster, J. Cairess, F. Wild) 

616
1963

Keighley at Keighley

(R. S. Mitchell, J. Emmott< J. Denby, R. W. Mellor)

612
1964

West Bowling at Northcliffe

(B. Cawthray, W. Smith< N. D. Pearson, J. G. M. Scarbrough)

611
1965

Bradford at Bradford

(R. Foster, B. H. Mawson, E. P. Watson, J. Cairess)

607
1966

Ilkley at Ilkley

)J. B. Bunney, P. N. Russell, W. D. Outerside< C. D. Wicher)

632
1967

West Bowling at Otley

(B. Cawthray, W. Smith, N. D. Pearson, T. J. Wade)

641
1968

Bradford at Northcliffe

(R. Foster, G. H. Foster, B. H. Mawson, F. Wild)

609
1969

West Bowling at Shipley

(B. Cawthray, W. Smith, T. J. Wade, N. D. Pearson)

633
1970

West  Bowling at Keighley

(W. Smith, B. Cawthray, N. D. Pearson, T. J. Wade)

616
1971

West Bowling at Bingley St. Ives

(B. Cawthray, M. f. Foster, N. D. Pearson, W. Smith)

604
1972

West Bowling at Bradford

(B. Cawthray, W. Smith, N. D. Pearson, T. J. Wade)

604
1973

Keighley at Otley

(R. S. Mitchell, J. Emmott, R. Mellor. K. R. Holmes)

614
1974

Bradford at Bingley St. Ives

(R. S. Mitchell, R. Foster, W. Barclay, J. G. M. Scarbrough

602
1975

Bradford at Bingley St. Ives

(R. S. Mitchell, R. Foster, W. Barclay, J. G. M. Scarbrough

 592
1976

 Bradford at Shipley

(R. Foster, J. G. M. Scarbrough) B. Teesdale, M. I. Scarbrough

 613
1977

 West Bowling at Otley

(T. J. Wade, I. Fisher, W. Smith, N. D. Pearson)

 631
1978

 West Bowling at Shipley

(T. J. Wade, S. Taylor, W. Smith, I. Fisher)

 632
1979

 West Bowling at Keighley

(T. J. Wade, I. A. Fisher, W. Smith, N. D. Pearson)

601 
1980

 Bingley St. Ives at Bingley St. Ives

(W. M. Hopkinson< I. S. Marsland, J. M. Hall, M. Peacock) 

 601
1981

Ilkley at Bradford

(C. S. Montgomerie, A. C. Flather, H. R. Wales, W. D. Outerside)

615
1982

Shipley at Bingley St. Ives

(S. E Bottomley, I. C. Bottomley, G. M. Shaw, J. D. Hardie)

606
1983

West Bowling at West Bowling

(T. J. Wade, N. D. Pearson,, I Fisher, W. Smith)

X
1984

West Bowling at Cleckheaton

I. Fisher, T. J. Wade, W. Smith, M. Mullaney

578
1985

Northcliffe at West Bradford

(M. Bell, R. Bell, J. Green, A. Clarke)

596
1986

West Bowling at Woodhall Hills

(I. A. Fisher, M. Mullaney, J. Bullock, W. Smith)

606
1987

Bingley St. Ives at Bingley St. Ives

(W. M Hopkinson, J. M. Hall, I. S. Marsland, N. Smith)

615
1988

Keighley at Keighley

(P. Wood, R. S. Mitchell, A. W. Walker, T. J. Gillgrass)

529
1989

Keighley at Shipley

(P. Wood, L. Hlmes, T. J. Gillgrass, R. S. Mitchell)

586
1990

Northcliffe at Bradford

(M. Bell, M. Cook, R. A. Chapell, P. M. Daffern)

600
1991

Shipley At West Bradford

(I. C. Bottomley, W. J. Snodgrass, G. M. Shaw, A. Clarke)

562
1992

Keighley at Bingley St. Ives

(R. S. Mitchell, A. W. Clarke, A. W. Utley, P. I. Wood)

589
1993

Northcliffe at Northcliffe

(M. Cook< T. Brushwood, G. Moore, M. Bell)

595
1994

Cleckheaton at West Bowling

(C. H. Bloice, D. Woodcock, M. Vertigans, M. Gaffney)

583
1995

Northcliffe at Skipton

(M. Evans, M. Bell, M. Cook, K Curran)

589
1996

Keighley at Keighley

(P. I. Wood, L. S. Holmes, C. Ackroyd, A. W. Utley)

589
1997

West Bradford at Shipley

(J. Townsend, D. J. Berry, M. Evans, P. Thomas)

563
1998

West Bradford at Bradford

(J. Townsend, D. J. Berry, M. Evans, P. Thomas)

601
1999

West Bradford at Northcliffe

(M. Evans, D. J. Berry, C. Musgrave, P. Thomas)

604
2000

Northcliffe at West Bradford

(J. Firth, G. J. Evans, A. Town, M. Bell)

565
2001

Northcliffe at West Bradford

(S. Bell, R. Hillas, G. J. Evans, A. Town)

568
2002

Bradford Moor at Bingley St. Ives

(N. Harker-Bell, I. Helliwell, C. Suddards, D. Wright)

583
2003

West Bradford at Baildon

(P. Dempsey, D. J. Berry, P. Thomas, T. Brushwood

583
2004

Northcliffe at Cleckheaton

(T. Brushwood, M. Cook, R. Hillas, A. Town)

562
2005

Ghyll at Woodhall Hills

(A.R.G. Riley, A. Turner, S. Greenwood, S. Pickles)

602
2006

Baildon at West Bowling

(J. Firth, I. Martin, M. Roche, D. Thomas

562
2007

Keighley at Keighley

(A. Fitzpatrick, S. Jewell, J. Marshall, A. Sagar) 

574
2008

Hollins Hall at Northcliffe

(D. Hawkworth, M. Evans, J.D. Hussain, C. Howe)

601
2009

Baildon at Cleckheaton

(I. Martin, M. Roche, C. Hargreaves, J. Firth)

580
2010

West Bradford at West Bradford

(A. Towm, D. Berry, T. Brushwood, P. Thomas)

559
2011

Baildon at Baildon

(I. Martin, C. Suddards, D, Teece, M. Roche)

578
2012

Bingley St. Ives

(D. Berry, R. Hillas, J. Laybourne, W. Whiteoak) 

584
2013

Shipley at Woodhall Hills

(R. Hillas, A. Ingham, J. Mountain, W. Whiteoak)

591
2014

Cancelled

 
2015

Northcliffe at Bradford

(M. Cook, C. Howe, R. Malloy, R. Watts)

610
2016

Bingley St. Ives at Shipley

(D. Bairstow, T. Brushwood, J. Laybourne, A. Town)

588

 

TEAM CHAMPIONSHIP - FIRST DIVISION (QUALIFYING ROUND)

1975 Northcliffe at Northcliffe  
1976 Not Played  
1977 Otley at Keighley  
1978 Baildon at Bingley St. Ives 629
1979

West Bradford at Otley

(R. Ellis, D.H. Oxley, O. O'Connor, B.R. Heap)

626
1980

Ilkley, at Baildon

(C. G. Montgomerie, H.R. Wales, A.G. Flather, W.D. Outerside)

 
1981

Baildon at Northcliffe

(D. Nash, D. Beever, G. Dixon, C. Dowling) 

628
1982

Keighley at Shipley

(R.S. Mitchell, L. Holmes, J. Chaplain, J.M. Cooper)

624
1983

Bradford at West Bradford

(N. Waite, M. Davison, M. Harris, R. Foster) 

616  
1984

Baildon at Skipton

(S. Metcalfe, D. Beever, C. DowlingD. Farnsworth)

628
1985

Bingley St. Ives at Bingley St. Ives

18 Holes (W. Hopkinson, I. Marsland, J. Hall, N. Smith)  

303
1986

Shipley at West Bradford

(J. Hardie, M. Emmett, J. Snodgrass, M. Shaw)

304
1987

Clayton at Woodhall Hills

(J. Davis, A. Earnshaw, N. Hawkins, R. Schutt)

323
1988

Clayton at West Bowling

(J. Sidney, R. Schutt, C. Harwood, A. Earnshaw)

303
1989

Shipley at Northcliffe

(G.M. Shaw, I.C.Bottomley, W.J. Snodgrass, A.D. Clarke)

299
1990

Baildon at Baildon

(D. Beever, D. Delaney, G. Dixon, C. Dowling)

302
1991

Branshaw at Bingley St. Ives

(S.M. Smith, P. Hollingdrake, D. Eeles, I. Dickie)

320
1992

Woodhall Hills at West Bradford

(I. Turnbull A.l.Bean, P.G. Smith, M. Scargill)

297
1993

West Bowling at Bradford

(P.G. Racher, D.I. Berry, M. Mullaney, B. Hannan)

313
1994

Skipton at Branshaw

(J. Harding, R. Addyman, G. Wright, B. Mallinson)

274
1995

Calverley at West Bowling

(R. Kay, N. Wendel-Jones, S. Meredith,G. Power)

296
1996

Woodhall Hills at Woodhall Hills

(M. Scargill,, A. Dufton, P.G. Smith, A.L. Bean

290
1997

Skipton at Skipton

(B. Mallinson, R. Addyman, J.Harding, C. Wright) 

291
1998

Ghyll at Baildon

(M. Tattersall, A. Harding, S. Pickles, A.R.G. Riley)

306
1999

Bingley St. Ives at Bradford Moor

(J. Mountain, R. Wheatley, A. Brown, M. Anderson)

295
2000

Calverley at Ghyll

(D. Rands, P. French, R. Hall, P. Arthurs)

302
2001

Hollins Hall at Bingley St. Ives

(P. Stephenson, D. Thomas, T. Hirst, G. Marsh)

308
2002

West Bradford at South Bradford

(M. Evans, T. Brushwood, P. Thomas, L. Trkulja)

288
2003

South Bradford at Branshaw

(A. Wells, C. Seed, K. Crran, P. Cheetham)

292
2004

Calverley at Calverley

(D. Littlewood, P. Arthurs, C. Hustwit, I. Huddlestone)

285
2005

Cleckheaton at Silsden

(C. Green, M. Gaffney, D. Woodcock, M. Vertigans)

286
2006

Keighley at West Bradford

(A. Sagar, J. Marshall, L. O'Neill, A. Utley)

290
2007

Skipton at Ghyll

(S. Clarkson, P. Pethybridge, R, Windle, M. Ryder)

302
2008

Bradford at Bracken Ghyll

(S. Jewell, C. Bradlet, C. Goodson, A. Bean)

305
2009

Skipton at Silsden

(P. Pethybridge, T. Turner, M. Ryder, B. Macdonald

286
2010

West Bradford at Baildon

(A. Town, D. Berry, T. Brushwood, P. Thomas)

306
2011

Hollins Hall at Skipton

(M. Evans, C. Howe, J. Mountain, D. Hawksworth)

306
2012

South Bradford at South Bradford

(C. Benn, B. Cheetham, T. Hall, T. Pattinson)

301
2013

Keighley at Branshaw

(D. Burke, C. Hey, C. Lonsdale< A. Robertson)

301
2014

Bracken Ghyll at Ghyll

(A. Coates, J. Lampkin, A. Mawson, P. Rishworth)

313
2015

Bracken Ghyll at Bracken Ghyll

(J. Lampkin, N. Lingard, P. Rishworth, J. Stones)

291
2016

Branshaw at Cleckheaton

(J. Copperwaite, B. Gill, J, Marshall, S. Reeve)

310
2017

West Bradford at Baildon

D. Bairstow, D. Brook, P Gavin, C. Musgrave

329

 

INTER-CLUB FOURSOMES STROKEPLAY CHAMPIONSHIP

1984 J. M. Sidney & A. P. Lee (Clayton) at Baildon                                
1985 W. Smith & I. Fisher (West Bowling) at West Bowling
1986 J. M. Hall & W. M. Hopkinson (Bingley St. Ives) at Northcliffe
1987 B. K. Wood & M. Ramsden (Baildon) at Skipton)
1988 R. Chappell & P. M. Daffern (Northcliffe) at Bradford
1989 P. A. Crosby & D. Ibbotson (Woodhall Hills) at Baildon
1990 J. Green & M. Dickinson (Northcliffe) at West Bowling 
1991 W. M. hopkinson & G. Town (Bingley St. Ives) at Woodhall Hills
1992 M. Cook & M. Evans (Northcliffe) at Keighley
1993 C. H. Bloice & A. Jowett (Cleckheaton) at Cleckheaton
1994 M. Scargill & P. G. Smith (Woodhall Hills) at West Bradford
1995 M. Cook & M. Evans (Northcliffe) at Northcliffe
1996 A. Brown & M. Evans ( Bingley St. Ives) at Skipton
1997 A. R. G. Riley & M. tattersall (Ghyll)
1998 D. J. Berry & M. Evans (West Bradford) at Shipley
1999 P. A. Crosby & J. Firth (Shipley at West Bowling
2000 A. R. G. Riley & H Tyrer (Ghyll) at Bradford
2001 A. Dufton & R. Oddy (Woodhall Hills) at Woodhall Hills  
2002 A. Town & G. Evans (Northcliffe) at Cleckheaton 
2003 A. Town & G. Evans (Northcliffe) at Keighley 
2004 R. Hillas & T. Brushwood (Northcliffe) at West Bradford 
2005 N. Harker-Bell & D Beever (Bradford Moor) at Bingley St. Ives 
2006 J. Firth & S. Bell (Baildon) at Baildon
2007 M. Roche & I. Martin (Baildon) at Silsden
2008 D. Bairstow & D. Brook (West Bradford) at Branshaw
2009 M. Roche & I. Martin (Baildon) at Woodhall Hills
2010 M. Gaffney & P. Fenton (Cleckheaton) at Cleckheaton
2011 M. Evans & C. Howe (Hollins Hall) at Bracken Ghyll
2012 M. Gaffney & N. Colbeck (Cleckheaton) at West Bradford
2013 I. Martin & C. Hargreaves (Baildon) at Northcliffe

 

INTER-CLUB FOURBALL CHAMPIONSHIP GROSS

2014 T. Torbett & C. Dunn (Woodhall Hills) at Skipton                            
2015 S. Reeve & B. Gill (Branshaw) at Cleckheaton
2016 J. Ireland & T. Midgley (Shipley) at South Bradford
2017 G. Grant & J. Reddy (Bradford) at Rawdon

 

INTER- CLUB FOURBALL CHAMPIONSHIP NETT

2014 J. Mills & M. Benson (Woodhall Hills) at Skipton                             
2015 S. Reeve & B. Gill (Branshaw) at Cleckheaton
2016 J. Ireland & T. Midgley (Shipley) at South Bradford  
2017 J. Brownless & S. Tabel (Keighley) at Rawdon

 

INTER-CLUB FOURSOMES MATCHPLAY CHAMPIONSHIP

1931 G. Marwood & E. J. Nichol (West Bowling)
1932 A. Waddington & D. M. Greenwood (wWest Bradford)
1933 G. Marwood & E. J. Nichol (West Bowling)
1934 G. Marwood & E. J. Nichol (West Bowling)
1935 F. Rushby & H. Munro (Northcliffe)
1936 J. E. Grant & F. T. Slade (Bradford Moor)
1937 S. Carr & W. G. C. Cooper (Shipley)
1938 J. E. Grant & F. T. Slade (Bradford Moor)
1939 J. E. Grant & F. T. Slade (Bradford Moor)
1940 J. Ellis & E Robinson (Baildon)
1941 No Play
1942 No Play
1943 No Play
1944 No Play
1945 No Play
1946 J. E. Grant & F. T. Slade (Bradford Moor)
1947 J. E. Grant & F. T. Slade (Bradford Moor)
1948 E. Compton & B. E. G.  Walker (West Bowling)
1949 S. Carr & N. P. Dixon (Ilkley)
1950 D. M. Greeenwood & F. H. Hanson (Bradford)
1951 G. Lawson & W. C. Walker (Bingley St. Ives) Municipal) 
1952 J. Breckenridge & H. A. Barker (Shipley)
1953 J. Breckenridge & H. A. Barker (Shipley)
1954 C. F. Campbell & F. Wilkinson (West Bradford)
1955 F. W. Greaves & B. H. Mawson (Bingley St. Ives)
1956 D. Cadman & J. B. Bunney (West Bowling)
1957 H. Dooley & E. P. Watson (Northcliffe)
1958 C. F. Campbell & A. Cowman (West Bowling)
1959 J. B. Bunney & D. H. Cadman (west Bowling)
1960 B. Cawthray & C. D. Harwood (West Bowling) 
1961 R. Foster & G. H. Foster (Bradford) 
1962 G. W. Johnson & J. Rycroft (Northcliffe) 
1963 M. Pounds & H. Wright (Woodhall Hills) 
1964 W. Smith & N. D. Pearson (West Bowling) 
1965 J. B. Bunney & W. Outerside (Ilkley) 
1966  
1967 D. Ibbotson & H. Wright (Woodhall Hills) 
1968 R. Foster & G. H. Foster (Bradford)
1969 C. F. Campbell & M. Browne (Shipley) 
1970 G. Smith & K. R. Holmes (Keighley) 
1971 B. Cawthray & T. J. Wade (West Bowling) 
1972 J. G. M. Scarbrough & N. D. Person (West Bowling) 
1973 R. Ingleson & B. Dobson (West Bradford) 
1974 J. M. Sydney & J. Davies (Clayton) 
1975 F. W. Greaves & W. M. Hopkinson (Bingley St. Ives) 
1976 M. Cooper & J. Emmott (Keighley) 
1977 B. M. Mawson & G. W. Moore (Bradford) 
1978 D. Oxley & R. Ingleson (West Bowling) 
1979 J. Saywell & H. R. Wales (Ilkley) 
1980 A. J. Rennie & R. Chappell (Northcliffe)
1981 T. J. Wade & A. Fisher (West Bowling)
1982 D. Ibbotson & B. Teasdale (Woodhall Hills)
1983 D. Ibbotson & I. Turnbull (Woodhall Hills)
1984 D. Ibbotson & P. Crosby (Woodhall Hills)
1985 D. Ibbotson & P. Crosby (Woodhall Hills)
1986 I. S. Marsland & J. Tetley (Bingley St. Ives)
1987 R. Binks & R. Schutt (Clayton)
1988 L. Holmes & J. Chaplain (Keighley)
1989 M. Shaw & A. D. Clarke (Shipley)
1990 M. Shaw & A. D. Clarke (Shipley)
1991 R. Hall & P. Clayton (Calverley)
1992 A. W. Clarke & L. Holmes (Keighley)
1993 M. Scargill & P. G. Smith (Woodhall Hills)
1994 A. W. Clarke & A. W. Utley (Keighley)
1995 M. Cook & G. Evans (Northcliffe)
1996 M. Cook & K. Curran (Northcliffe)
1997 A. R. G. Riley & M. Tattersal (Ghyll)
1998 M. Cook & K. Curran (Northcliffe)
1999 A. W. Uttley & S. Murray (Keighley
2000 A. Dufton & R. Oddy (Woodhall Hills)
2001 S. Bell & J. Firth (Northcliffe)
2002 G. Evans & A. Town (Northcliffe)
2003 G. Evans & A. Town (Northcliffe)
2004 R. Hillas & T. Brushwood (Northcliffe)
2005 I. Martin & D. Teece (Baildon) 
2006 J. Firth & S. Bell (Baildon)                                                        
2007 A. L. Bean & W. G. Thompson (Bradford)
2008 D. Rowley & M. J. Bamford (Shipley)
2009 D. J. Berry & P Thomas (West Bradford)
2010 D. J. Berry & T. Brushwood (West Bradford)
2011 M. Evans & C. Howe (Hollins Hall)
2012 J. Lampkin & P. Rishwood (Bracken Ghyll)
2013

D. Bairstow & J. Devanny (Bingley St. Ives)

2014

J. Mountain & C. Hey (Shipley)

2015

D. Bairstow & J. Meredith (Bingley St. Ives)

2016

J. Firth & W. Kemp (Hollins Hall)

 

BRADFORD SENIORS CHAMPIONSHIP

2006  G. M. Arnold (South Bradford) at Keighley                                                      
2007 CANCELLED
2008 N. Thornton (Woodhall Hills) at West Bradford
2009 C. Bloice (Cleckheaton) at Shipley
2010 C. Lonsdale (Keighley) at Bingley St. Ives
2011 T. Dickenson (Ghyll) at Cleckheaton
2012 M. Bell (Northcliffe) at Bradford
2013

B. Marsden (West Bradford) at West Bradford

2014

M. Cooper (Keighley) at Northcliffe

2015

R. Ellis (West Bradford) at Shipley

2016

C. Lonsdale (Keighley) at Keighley

 

M. E. L. LYNN TROPHY-VETERANS CHAMPIONSHIP 

2006 G. M. Arnold (South Bradford) at Keighley                                                       
2007 CANCELLED
2008 N. Thornton (Woodhall Hills) at West Bradford
2009 D. Walton (Shipley) at Shipley
2010 N. Thornton (Woodhall Hills) at Bingley St. Ives
2011 D. Walton (Shipley) at Cleckheaton
2012 D. Walton (Shipley) at Bradford
2013

P. Crosby (Shipley) at West Bradford

2014

P. Crosby (Shipley) at Northcliffe

2015

P. Crosby (Shipley) at Shipley

2016

P. Crosby Shipley) at Shipley

 

CLUBMAN'S CHAMPIONSHIP

2006 S. Clayton (Skipton) at Bingley St. Ives
2007 P. Davis (Keighley) at Northcliffe
2008 R. Cave (Silsden) at Silsden
2009 CANCELLED
2010 J. Darcy (Northcliffe) at Keighley
2011 J. Ireland (Shipley) at Shipley
2012 CANCELLED
2013

E. Parr-Gallagher (West Bradford) at Northcliffe                                                

2014

P. Gavin (West Bradford) at West Bradford Best Gross & Nett

2015

A. Wainman (Clayton) at Shipley Best Gross & Nett

2016

C. Sugden (The Manor) Best Gross D. Brearley (Woodhall Hills) Best Nett at Woodhall Hills 

 

TEAM CHAMPIONSHIP - SECOND DIVISION

2006

Woodhall Hills at South Bradford K. McGuiness, C. Varley, J. Burnett, G. Dunn 

337
2007

The Manor at Calverley D. Woodward, N. Blesic, J. Gamble, N. Freedman                 

317
2008 The Manor at Woodhall Hills D. Woodward, N. Blesic, J. Gamble, N. Freedman     349
2009  Bradford Moor  at Skipton P. Price, P. Tichmarsh, W. Higgins, L. Yaxley 329 
2010  Bingley St. Ives at Ghyll B. O'Neill, J. Laybourne, R. Bridge, C. Johnson  345 
2011  The Manor at Woodhall Hills P. Ramsden, E. Stirling, S. Palfreeman, A. Drewery  334 
2012  The Manor at Branshaw A. Beattie, D. Parker, E. Stirling, D. Woodward  343 
2013  Bradford at Bracken Ghyll  J. Athwall, S. Parkinson, C. Sheilds, V. Taheem   332 
2014  Rawdon at Calverley J. Dunwell, S. Hudson, N. Sheard, J. Walsh  342 
2015 Branshaw at Branshaw O. Bailey, S. Buckley, D. Hirst, A. Moorby 339
2016 Keighley at Keighley L. Blacka, K. Knight, R. McPike, C. Naylor 341
2017 Keighley at West Bradford L. Blacka, K. Knight, R. McPike, C. Naylor 342

 

NINE HOLE COURSE AMATEUR CHAMPIONSHIP

2006 N. Harker-Bell (Bradford Moor) at Bradford Moor                                                     
2007 P. Craig (Bradford Moor) at Headley
2008 K. Curran (South Bradford) at Clayton
2009 C. Benn (South Bradford) at South Bradford
2010 J. D. Hussain (Bradford Moor) at East Bierley
2011 D. Cockell (Ghyll) at Ghyll
2012 R. Simpson (East Bierley) at Rawdon
2013

B. Barker (Bradford Moor) at Headley

2014

J. Cartwright (Ben Rhydding) at Ben Rhydding

2015

C. Benn (South Bradford) at Fulneck

2016

A. Charles (Bradford Moor) at Bradford Moor

 

R. G. DRACUP TROPHY (Best Nett)

2006 R. Allan (Fulneck) at Bradford Moor                                                                      
2007 G. Parker (East Bierley) at Headley
2008 S. Stephenson (Clayton) at Clayton
2009 C. Benn (South Bradford) at South Bradford
2010 A. Lockwood (Ben Rhydding) at East Bierley
2011 D. Cockell (Ghyll)  at Ghyll
2012 T. Lockwood (Ben Rhydding) at Rawdon
2013 B. Barker (Bradford Moor) at Headley
2014 J. Cartwright (Ben Rhydding) at Ben Rhydding
2015 M. Scott (South Bradford) at Fulneck
2016 A. Charles (Bradford Moor) at Bradford Moor

 

NINE HOLE COURSE TEAM CHAMPIONSHIP

2006 Bradford Moor at Bradford Moor                                                                
2007 Bradford Moor at Headley
2008 Clayton at Clayton
2009 Bradford Moor at South Bradford
2010 Rawdon at East Bierley
2011 Ghyll at Ghyll
2012 Rawdon at Rawdon
2013 Bradford Moor at Headley
2014 Ben Rhydding at Ben Rhydding
2015 South Bradford at Fulneck
2016 Rawdon at Bradford Moor

CHAMPION CLUB 

2012 Northcliffe at Northcliffe P. W. Akester, R. Gilgrass, R. I. Malloy J. Longbottom, T. Rae  148
2013

Northcliffe at Keighley R. Crowley, P. W. Akester, K. Cook, M. Goodhall, S. Williams             

139
2014 Skipton at Bingley St. Ives M. Berrisford, G. Smyth, D. Pethybridge, P. Smith, M. Tordoff   136
2015  The Manor at West Bradford G. Weighman, A. Drewery, M. Weighman, D. Cash, C. Thornley 135
2016  Skipton at Bracken Ghyll R. Nesbitt, D. Parker, M Ryder, D. Hey, M. Morgan  146

 





Created by intelligentgolf version 8.0.6
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.